Słowo wprowadzające do Misji Świętych
Za niecały miesiąc, 13 września, przybędę do Was z naszym Panem, Jezusem Chrystusem, w obrazie Jego miłującego nas wszystkich Serca, z misjami intronizacyjnymi.
ks. Michał Ciemięga, misjonarz
Czcigodny Księże Proboszczu,
Drodzy Parafianie, parafii Podwyższenia Krzyża św. w Bujakowie
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Za niecały miesiąc, 13 września, przybędę do Was z naszym Panem, Jezusem Chrystusem, w obrazie Jego miłującego nas wszystkich Serca, z misjami intronizacyjnymi.
Czym jest Intronizacja Najświętszego Serca Jezusa i na czym są Misje?
Samo słowo „intronizacja” oznacza wprowadzenie kogoś na tron, obranie go królem. Intronizacja Najświętszego Serca polega na uroczystym poświęceniu się rodzin lub innych wspólnot (np. parafia, zakon, stowarzyszenie) Sercu Bożemu, którego dokonuje się przed umieszczonym na eksponowanym miejscu wizerunkiem Bożego Serca (obraz lub figura).
Jezus Chrystus jest Królem miłości. On pragnie – jak to oznajmił Małgorzacie Marii Alacoque – aby Jego Serce, to jest Jego miłość panowała nad światem: „Chcę, by moje Serce panowało nad ludźmi”.
Głównym celem intronizacji Najświętszego Serca Jezusowego jest dążenie do uobecnienia Królestwa Chrystusowego w świecie. Nawiązuje ona do idei wynagrodzenia Bożemu Sercu za zniewagi i grzechy, które bezpośrednio uderzają w miłość Boga do człowieka. To uwrażliwienie na grzech oraz chęć pełniejszego zadośćuczynienia Bogu stały się bezpośrednią inspiracją dla dzieła intronizacji. Ujawnia się w niej również aspekt społeczny, który podkreśla konieczność wynagradzania nie tylko za grzechy osobiste, ale również za grzechy innych.
Akt intronizacji polega na zwróceniu się człowieka ku Bogu, na odnowieniu więzów miłości oraz podjęciu działań zmierzających do tego, by Jezus Chrystus był jedynym Panem ludzkiego życia, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społeczno-eklezjalnym. Ta odnowa życia ma więc wymiar biblijny. Chodzi w niej o „nowe życie” w Duchu Świętym. „W ten sposób człowiek kocha Boga z całego serca”. „Chodzi więc w tym przypadku – jak przekonuje znawca tej tematyki, ks. Janusz Królikowski – o akt zwrócenia całego życia do Boga, dla którego racją jest objawienie miłości Bożej, a jej symbolem jest Serce Jezusa”.
Czas misji, które będą trwały 8 dni, od 14 do 20 września, to czas szczególnej obecności pośród nas Chrystusa Odkupiciela, który nieustannie kieruje do nas wezwanie: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Każdy poszczególny dzień Misji Intronizacyjnych jest poświęcony innej tematyce wraz z towarzyszącymi nabożeństwami.
Rozpoczniemy w Sobotę – 14 września – w święto Podwyższenia Krzyża Św., wasze patronalne święto.
W Niedzielę, 15 września, jest Dzień Pański i skupimy się na znaczeniu słowa, Słowa Bożego oraz naszego słowa. W tym to dniu pragnę zachęcić wszystkie dzieci do spotkania na Mszy świętej, aby mogły otrzymać specjalne błogosławieństwo, przeznaczone właśnie dla nich.
W Poniedziałek – 16 września – jest to Dzień pamięci o naszych zmarłych. Nabożeństwo za zmarłych – po każdej Mszy św. (o 9.00 i 18.00) będzie krótkie nabożeństwo za naszych zmarłych. Przynieśmy znicze jako symbol naszej pamięci i wdzięczności za ich dobroć i miłość. Po nabożeństwie będzie je można zanieść na groby waszych zmarłych.
We Wtorek – 17 września – to Dzień pamięci o starszych i chorych naszą uwagę i czas poświęcimy osobom starszym i chorym. Wielu z nas zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami, mniej czy więcej widocznymi, bardziej czy mniej dokuczliwymi. Wszystkich pragniemy objąć naszą troską i modlitwą. Podczas Mszy św. o 9.00 udzielimy wszystkim cierpiącym sakramentu namaszczenia chorych oraz w krótkim nabożeństwie tuż po mszy św. błogosławieństwa Najśw. Sakramentem. Następnie odwiedzimy chorych, którzy nie będą mogli uczestniczyć we Mszy św. w kościele.
W Środę, – 18 września – to Dzień Przebłagania. Po wieczornej mszy św. odprawimy Nabożeństwo przebłagalne – które jest niejako przygotowaniem do kolejnego dnia Pojednania.
W Czwartek – 19 września – to Dzień Pojednania, jest to dzień Sakramentalnej spowiedzi św., z której będzie można skorzystać w wyznaczonych godzinach. Warto odbyć spowiedź św. z całego życia, jako przygotowanie się do tego osobistego oddania swego życia Najśw. Sercu Pana Jezusa już następnego dnia.
Piątek – 20 września – tonaszkulminacyjny dzień Intronizacji Najśw. Serca Jezusowego. Dzień tradycyjnie poświęcony Najśw. Sercu Pana Jezusa. Aktem Intronizacji pragniemy poświęcić całą wspólnotę parafialną, każdą z rodzin i każdego, Najświętszemu Sercu Jezusa, temu Sercu, które tak bardzo nas umiłowało. Sprawmy, aby był to naprawdę uroczysty dzień. Przynosimy obrazy Serca Jezusowego, kwiaty, różańce i świece, jako symbole naszej miłości i oddania się Bogu poprzez Serce Jezusa.
Na zakończenie tego dnia o 21.00, już w waszych domach rodzinnych, dokonacie rodzinnego oddania się Najśw. Sercu Jezusa.
Sobota – 21 września – to Dzień Maryjny ten dzień pragniemy poświęcić Rodzinom i Małżeństwom. Zachęcam Was do tego, aby przybywać do świątyni rodzinami, bowiem po kazaniu, na każdej Mszy św., małżonkowie odnowią swoje ślubowania. W sytuacji niemożności bycia w tym dniu razem (ze względu na pracę czy inne ważne przeszkody) można przynieść ze sobą zdjęcie współmałżonka i w ten sposób dokonać odnowienia ślubowania małżeńskiego. Naszą pamięcią i modlitwą pragniemy objąć także osoby samotne oraz wdowy i wdowców, i udzielić im specjalnego błogosławieństwa.
Niedziela – 22 września – jest to dzień kończący nasze Misje, a zarazem Wasz Jubileuszowy Dzień. Niechaj to będzie Dzień Komunii Rodzinnej. Na zakończenie mszy św. udzielę Błogosławieństwa Misyjnego, po mszy św. o godz. 8:00 będzie Nabożeństwo poświęcenia Krzyża Misyjnego, będzie ono uroczystym zakończeniem Misji Intronizacyjnych.
Przed każdą mszą św. zapraszam na krótkie modlitwy wprowadzające nas w tematykę dnia.
Czas Misji jest tą chwilą naszego zatrzymania się na refleksję i zadumę. W misjach intronizacyjnych Najśw. Serca Jezusowego przewodnim tematem naszych rozważań jest miłość Boga do człowieka, do nas, do każdego i każdej z nas. Jest to rozważenie tych wszystkich działań, jakie Bóg podejmuje, aby ukazać nam swoją miłość, abyśmy mogli otworzyć nasze serca na tę niezmierzoną miłość, Tego, który nie tylko nas stworzył, ale i odkupił i wyzwolił z władzy zła, byśmy mogli wraz z Nim przebywać na wieki w Jego Królestwie.
Zapraszam Was, drodzy parafianie, na te szczególne misje Intronizacyjne Najśw. Serca Jezusowego.
W oczekiwaniu na to misyjne spotkanie polecam Was wszystkich opiece Maryi, Tej, która to Serce Boga-Człowieka, Jezusa Chrystusa, ukształtowała, a zarazem proszę Was jako parafialną wspólnotę o modlitwę w intencji naszych misji.
Wasz misjonarz
ks. Michał W. Ciemięga,
sercanin